NEVŞEHİR SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ

Bahtiyar Doğan

Bahtiyar Doğan


1999 yılında Fatih Kuruyemiş unvanıyla, Nevşehir Toptancılar Sitesi’ nde kuruyemiş üretimi, paketlemesi ve pazarlaması alanlarında faaliyetlerine başlayan firmamız, kurulduğumuz yıllardaki zor piyasa şartları ve ülkemizde yaşanan ekonomik krizlere rağmen her geçen gün kendisini geliştirmiş ve sağlığa, emeğe, temizliğe, kaliteye kısacası insana verdiği önem neticesinde piyasada kendisine kabul edilir bir yer elde etmiştir. 2006 yılına gelindiğinde ise kurumsallaşma faaliyetleri kapsamında Bahtiyar Doğan Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. unvanını alan firmamız, yoğun talep artışı ve rekabet şartlarından dolayı hizmet, teknoloji ve tesis yatırımlarına hız verme kararı almıştır. Bunun sonucunda Nevşehir Organize Sanayi Bölgesi’ nde modern bir tesis yaptıran firmamız, bu tesisi de son teknoloji makine parkuru ile piyasa şartlarına en iyi şekilde cevap verecek bir alt yapıya kavuşturmuştur.

 

Firma olarak kuruyemiş sektörünün ülkemizin kalkınması adına da çok önemli bir sektör olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü geleceğin potansiyeli, tarım. Yakın gelecekte tarım ürünlerinin önemi daha da artacak. Tarım, ülke zenginliğinin ve gelişmişliğinin önemli bir parçası olacak. Bilinçli tarımla birlikte tarım sektörünün gelişeceğine inanan firmamız, bilinçli tarım için çiftçilerimizle ortak projelerde yer almayı hedeflemektedir. Bu çalışmaları, sosyal sorumluluk olarak görmektedir.

 

Firma olarak diğer bir faaliyet alanımız da lokum üretimidir. Geleneksel tatlımız olan lokum, adını Osmanlıca rahat ul-hulküm, yani boğaz rahatlatan kelimesinden almıştır. Lokum, yaklaşık 15. yüzyıldan beri Anadolu’da tanınmakla birlikte, yaygınlaşması 17. Yüzyılın sonlarını bulmaktadır. Avrupa’ da ise lokum “Turkish Delight” adıyla 18. yüzyılda tanınmaya başlanmıştır ve günümüzde tüm dünyada “Turkish Delight” adıyla bilinmektedir. Lokum üretimine başlama kararımızda kuruyemişi tamamlayan bir ürün olması önemli etken olmuştur. Lokum üretimimize başladığımız yıllardan bugüne geldiğimizde ise yaptığımız fizibilite çalışmaları, özellikle son yıllarda yaptığımız makine ve insan gücü yatırımları sonucunda da lokum üretiminde önemli bir firma olmayı hedeflemekteyiz.

 

Firmamız bugün, Nevşehir Organize Sanayi Bölgesinde 10.000 m² açık ve 1.700 m² kapalı alanla faaliyetlerine devam etmektedir. Nevşehir/Merkez, Ürgüp, Avanos, Hacıbektaş, Acıgöl, Derinkuyu, Göreme, İç Anadolu Bölgesin’ deki birçok ildeki temizliğe, tazeliğe, kaliteye ve insan sağlığına önem veren birçok bireysel ve kurumsal müşteri ile yoluna hızla devam etmektedir. Önümüzdeki yıllarda yatırımlarına devam ederek ihracat ağında güçlü bir oyuncu olmayı hedefleyen firmamız, son teknoloji makine parkuru ve insan sağlığına verdiği önemle her geçen gün daha da büyümektedir.